+420 548 218 047 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Zahradní stavby

Pěstování

Ohraničení záhonů

Venkovní plochy

Zavlažování zahrady

Nádrže a jímky

Zahradní nábytek

Bazény

Relax a hry na zahradu

Ploty

Ochranné sítě

Grily a ohniště

Jak založit trávník – osvědčený návod krok za krokem

Úspěšné založení trávníku vyžaduje znalost půdních podmínek, správné načasování a výběr vhodného osiva. Zjistěte, jak založit hustý a zdravý trávník, který se stane ozdobou vaší zahrady – od přípravy terénu až po první sečení. A pokud nemáte času nazbyt, ukážeme vám, jak založit bujný trávník v pouhých třech krocích.

Co se v článku dozvíte? Klikněte na kapitolu a přečtěte si, co vás právě zajímá

Tráva

1. Založení trávníku dobře načasujte

Ideální čas pro založení trávníku nastává na jaře (od dubna do května) a poté začátkem podzimu (na konci srpna až do konce října).

V tomto období jsou venkovní teploty obecně mírné a půda má dostatek vlhkosti, takže semena mohou vyklíčit a tráva dostatečně vyrůst, aby přežila zimní mrazy. Teplota půdy by měla dosahovat alespoň 8–9 °C.

Trávní osivo můžete vysévat i během léta. V parných dnech je však nutné plochu dostatečně zalévat, aby mělo osivo dostatek vláhy. Zavlažujte ráno a večer.

2. Připravte terén

Důkladná příprava půdy je při zakládání trávníku polovinou úspěchu. Při přípravě půdy nezapomeňte:

  • Odstranit nečistoty a plevel: Zbavte se kamení, větviček, prohlubní i rostoucího plevele. Pokud použijete totální herbicid, nechte jej 2 až 3 týdny působit. Počkejte, až se chemikálie vsáknou do půdy nebo je spláchne déšť. Teprve poté pokračujte v přípravách.
  • Zkypřit půdu: Prokypřete půdu do hloubky 10–20 cm, aby byla dostatečně provzdušněná. Vezměte si na pomoc rycí vidle nebo kultivátor.
  • Přidat další materiály: Pokud máte na pozemku hůře propustnou, jílovitou půdu, zvažte přidání písku v kombinaci s ornicí. Písčitá zase rychle prosychá a někdy je potřeba přidat rašelinu nebo zeminu z kompostu.
  • Pohnojit: Na zapravený terén aplikujte startovací trávníkové hnojivo s vyváženým poměrem živin pro podporu růstu trávy. Hnojivo rozhoďte po ploše rovnoměrně – například rozmetadlem nebo posypovým vozíkem.
  • Urovnat povrch: Po prokypření a hnojení urovnejte povrch hráběmi – ochráníte tak osivo před větrem, vyplavením nebo divokými ptáky, kteří ho mohou vyzobat. Nakonec terén lehce urovnejte pomocí zahradního (travního) válce. Nechte půdu odpočívat přibližně 2 týdny, aby se usadila.

3. Vyberte správné osivo

Při výběru osiva máte na výběr z různých travních směsí. Jak zvolit tu správnou? Před nákupem si ujasněte, jak hodláte travní plochu využívat:

  • Chcete si vypěstovat úhledný anglický trávník, o které se budete pravidelně starat?
  • Chcete na zahradě vytvořit zatravněnou plochu, na které si občas děti zahrají kopanou nebo kde bude dokonce stát auto?
  • Chcete nechat zarůst holá místa v (polo)stínu, kde se jiným rostlinám tolik nedaří?

Podle svých preferencí vybírejte druh travního osiva:

  • Okrasná travní směs – vhodná pro reprezentativní, nepříliš zatěžované plochy.
  • Zátěžová travní směs – vhodná pro často využívané plochy s vyšším zatížením.
  • Travní směs do stínu – vhodná pro plochy s omezeným slunečním svitem.
  • Regenerační trávní směs – vhodná pro dosetí holých míst v již rozrostlém trávníku.

4. Vysejte travní osivo

Výsev provádějte nejlépe za bezvětrného počasí. Pro rovnoměrné rozložení semen v ploše použijte sypací vozík nebo smíchejte osivo s pískem.

Vysévejte do kříže. Nejprve rozhoďte po ploše polovinu osiva v jednom směru a následně druhou polovinu osiva rozhoďte kolmo na první směr.

Po výsevu semena lehce zapravte do půdy hráběmi. Nakonec povrch ještě jednou zlehka uválcujte.

TIP: Zjistěte si vydatnost vybraného osiva. Tzn. jaké množství osiva potřebujete pro osetí plochy o konkrétní velikosti. Ze zkušenosti budete potřebovat 25–50 gramů osiva na 1 m². Přečtěte si příbalové informace u vybrané travní směsi – a počítejte také s rezervou.

Travní osivo v lidské dlani

5. Zajistěte trávě příhodné podmínky k růstu

Po výsevu je nutné během prvních 3–4 týdnů udržovat půdu vlhkou. Zalévejte trávník jemným rozprašovačem, aby nedošlo k vyplavení semen.

S vodou to však nepřehánějte, na ploše by se neměly tvořit kaluže. V sušších dnech zalévejte trávník ráno a večer. Většina druhů osiva vyklíčí během 8–15 dnů.

Rašící travní stébla v půdě

6. Proveďte první sečení

Jakmile osivo vyklíčí a stébla dosáhnou výšky 8–10 centimetrů, proveďte první sečení. Trávu zkraťte zhruba o jednu třetinu– přibližně na délku 5 centimetrů.

Sekejte srpem nebo ruční kosou. Elektrickou sekačku používejte až od třetího sečení, kdy již nedochází ke třepení travních stébel. V prvních týdnech sečte trávu ideálně jednou týdně.

7. Trávník pohnojte (individuální)

Někdy je potřeba dodat trávníku potřebné živiny – obvykle buďto po zimě nebo před jejím začátkem:

  • Jarní hnojení trávníku – tráva potřebuje dostatek síly, aby hned na jaře vytvořila hustý pažit, který vytlačí rostoucí mechy a jiný plevel. Používají se hnojiva s vyšším obsahem dusíku.
  • Podzimní hnojení trávníku – tráva potřebuje hustý a silný kořenový systém, aby při přečkala pokles teplot a příchod mrazů. Používají se hnojiva s vyšším obsahem draslíku.

BONUS: Inovativní způsob, jak založit trávník ve třech krocích

Pokud se vám zdá tradiční způsob založení trávníku příliš pracný, vyzkoušejte alternativu – pěstební rohož s integrovaným travním osivem.

Rohož stačí položit na upravenou plochu, pravidelně zavlažovat a na travnatou plochu máte– ve srovnání s klasickou metodou zakládání trávníku – zaděláno za zlomek času.

Co jsou to pěstební rohože a jaké mají výhody

Travní rohož tvoří několik vrstev:

  • Ekotextilie – textilie z přírodních materiálu. Potlačuje prorůstání plevele z podloží a při rozkladu slouží jako „biohnojivo“ pro rostoucí trávu.
  • Celulóza – zadržuje část závlahy, a tím slouží jako „zásobárna vody“ pro rostoucí trávu. Zejména v teplejších dnech tak tráva ihned nevyschne.
  • Integrované hnojivo – podporuje vyklíčení a následný růst travního osiva.
  • Integrované osivo – základ zdravého a hustého trávníku.

Travní rohož easygreen Sport and Lawn

Tato metoda zatravnění je stále poměrně mladá: před pár lety s ní přišla rodinná firma v Německu, která při výrobě rohože využila dlouholeté zkušenosti z textilnictví a zahradnictví.

Rohože se zapěstovaným osivem mají oproti běžnému způsobu zatravnění dvě zásadní výhody:

  • Nemusíte vybírat travní směs a trávit čas jeho pečlivým vyséváním. Travní osivo je již integrováno v rohoži, a to v takovém množství, aby po rozrostení trávy vznikla svěží a hustá travnatá plocha bez nadbytečných holých míst.
  • Nemusíte složitě vypočítávat množství osiva, které potřebujete pro osetí pozemku. Rohože mají předem danou šířku a délku, takže si vyberete rozměr, který se nejvíce blíží velikosti zatravňované plochy.

Nevýhodou je pak o něco vyšší cena. Investice se vám ale vrátí v podobě ušetřeného času a menší námahy při osévání plochy. Záleží pouze na vás, zda máte prostor pro klasický způsob založení trávníku, nebo dáte přednost alternativnímu řešení.

Jak probíhá instalace travní rohože s osivem

Instalace, resp. pokládka pěstební rohože je podobná jako zakládání trávníku klasickým způsobem, ale podstatně jednodušší:

  1. Na terén zbavený prohlubní, kamínků, větviček a jiných ostrých předmětů položíte pěstební rohož s integrovaným osivem.
  2. Na okrajích – a u strmějšího terénu i v ploše – upevněte rohož kotvícími skobami, které ji udrží na místě při přívalových deštích nebo za silného větru.
  3. Po instalaci rohož s osivem zavlažíte – způsob údržby je prakticky totožný s postupem při udržování klasického trávníku.

A máte solidní základ pro travnatou plochu, která dodá vaší zahradě na estetice a přitažlivosti.

TIP: Kromě travních rohoží existují také rohože s lučním osivem. Přečtěte si o nich více a založte si u domu luční koutek plný pestrobarevného kvítí.

Travní rohož easygreen Sport and Lawn

Ptáte se, odpovídáme: časté dotazy při založení trávníku

Závěrem jsme sepsali odpovědi na nejčastější otázky, které v souvislosti s tématem založení trávníku opakovaně zaznívají.

1. Jaké množství travního osiva potřebuji na plochu o rozloze 100 m²

Obvykle se doporučuje 2,5–3 kg osiva na 100 m². Přesné množství závisí na typu travní směsi a doporučení výrobce. Při výběru travního osiva si dobře prostudujte příbalové informace.

2. Můžu zakládat trávník v létě

Ano, ale je nutné trávník dostatečně zalévat. V parných dnech i dvakrát denně – ráno a večer.

3. Jak dlouho trvá, než trávník plně zakoření?

Osivo většinou vyklíčí v průběhu prvního až třetího týdne od osetí. Plné zakořenění trávníku může trvat několik měsíců – záleží na vynaložené péči nebo druhu osiva. Například některé sportovní směsi zakoření rychleji než okrasný trávník.

4. Jak často mám trávník po založení sekat?

Po prvním sečení se doporučuje sekat trávník jednou týdně. Při jednom sečení nikdy nezkracujte stébla více než o jednu třetinu jejich délky.

5. Jak založit trávník u novostavby?

Proces založení trávníku v okolí novostavby se nijak neliší od způsobu zakládání travnatých ploch kolem starších budov.

Při přípravě terénu však dbejte na to, aby na pozemku nezůstaly zbytky stavebního materiálu, které mohou vylučovat škodliviny, a tím ovlivnit kvalitu půdy nebo zdraví vysazených rostlin.

Věříme, že vám tyto rady pomohou a brzy se budete těšit z hustého, zdravého trávníku, který vaši zahradu oživí a zkrášlí.

Produkty uvedené v článku

Kategorie

Vaše dotazy

Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků.

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 548 218 047 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00
Nebo si nechte občas od nás poslat pár zajímavostí e-mailem
Kliknutím na „Odebírat“ vyjadřujete souhlas se zpracováním e-mailu dle našich zásad zpracovaní osobních údajů.

Žádný dotaz nebyl nalezen. Zeptejte se jako první.

Potřebujete poradit? Nevíte, který produkt vybrat? Jakou variantu? Neztrácejte čas samostudiem informaci na internetu. Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků. Poslat dotaz

Blog

Prořezávání stromů: průvodce pro začátečníky i pokročilé

Správné prořezávání podporuje růst silných i pevných větví a zároveň snižuje riziko, že stromy napadnou dřevokazné houby. Zjistěte, kdy a jak se pustit do prořezávání stromů, abyste jim zajistili příhodné podmínky k růstu.

Pevný pitný režim a stín. Jak pomoci koním přečkat horké dny

Horké dny mohou být pro koně nebezpečné: vysoké teploty mohou způsobit dehydrataci, úpalu nebo ke vzniku koliky. Přečtěte si, jak zajistit koním v parném počasí optimální podmínky, aby vedra zdárně přečkali.

Poradna #12: Jak ochránit stromy proti mrazu

Prudké výkyvy teplot během dne a noci představují hrozbu pro okrasné i ovocné stromy – zejména před v období kolem jara, kdy se výsadba probouzí znnovu k životu. Připravili jsme pro vás sedm osvědčených tipů, jak ochránit stromy před mrazem, které v takových případech mohou pomoci.
Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 548 218 047 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00
Cookies pomáhají Vám i nám

My, GEOMAT s.r.o., oceníme Váš souhlas s použitím souborů cookies, abychom Vám mohli zpříjemnit nakupování na našem webu, usnadnit Vám řadu kroků při nákupu a sami se mohli stále zlepšovat. Kliknutím na tlačítko „Ano, v pořádku“ souhlasíte s uložením cookies do Vašeho prohlížeče, díky kterým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti najdete na stránce „Informace o cookies“.