Vážení zákazníci, během 18. – 21. dubna 2025 nebude probíhat expedice zboží z důvodů velikonočních svátků. V závislosti na počtu zásilek a vytížení skladu se může expedice objednávek vytvořených v tomto termínu zpozdit o 1–2 prac. dny. Děkujeme za pochopení.

+420 548 218 047 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Zahradní stavby

Pěstování

Ohraničení záhonů

Venkovní plochy

Zavlažování zahrady

Nádrže a jímky

Zahradní nábytek

Bazény

Relax a hry na zahradu

Ploty

Ochranné sítě

Grily a ohniště

Jak na montáž polykarbonátu [Ověřený návod]

Ujistěte se, že máte k montáži dutinkového polykarbonátu připraveno vše potřebné. Poradíme, co promyslet ještě před nákupem desek, jak vybrat kvalitní desky a bez jakého příslušenství se při montáži polykarbonátu neobejdete. 

Co se v článku dozvíte? Klikněte na kapitolu a přečtěte si, co vás právě zajímá

Jak vytěžit z článku maximum: Pro lepší orientaci jsme celý tex rozdělili do šestí částí:

  • Co si ujasnit ještě před nákupem desek – minimalizujete riziko, že si objednáte desky, které jsou pro zamýšlené použití nevhodné.
  • Jak vybrat polykarbonátovou desku – souhrn praktických tipů pro výběr polykarbonátu.
  • Jaké příslušenství je potřeba – zorientujete se v příslušenství pro polykarbonátové desky. Zjistíte, k čemu dané příslušenství slouží a zda ho potřebujete pro svou realizaci.
  • Jak na montáž polykarbonátu – rady pro montáž polykarbonátových desek. A tip, kde sehnat montážní tým, pokud se nakonec rozhodnete svěřit realizaci řemeslníkům.
  • Časté otázky – odpovědi na dotazy, které při montáži polykarbonátu zaznívají nejčastěji.
  • Cenové kalkulace – jak postupovat, když chcete zpracovat cenovou nabídku na střešní krytinu.

Hliníková pergola s polykarbonátem

1. Co si ujasnit před výběrem polykarbonátových desek

Než se pustíte do výběru polykarbonátových desek, odpovězte si na několik důležitých otázek:

  • Jak velkou plochu chcete zastřešit – do celkové spotřeby materiálu je nutné započítat i přesahy (více níže).
  • Jaký má konstrukce sklon – minimální doporučovaný sklon konstrukce pro montáž polykarbonátu je 7° (kvůli odtoku vody). Při vyšším sklonu střechy je nutné počítat s většími přesahy u desek, které pokládáte přes sebe = vyšší spotřeba materiálu.
  • Je nosná konstrukce vyrobená ze dřeva, oceli nebo hliníku – nejčastěji bývá rastr ze dřeva, z čehož vyjdeme i v tomto návodu.
  • Jaká je rozteč (vzdálenost) krokví a latí – ideální rozměry rastru nosné konstrukce vč. schémat najdete v montážním návodu (např. zde).
  • Pokud máte pod přístřeškem posezení nebo okno – kolik světla má krytina propustit.

2. Jak vybrat polykarbonát na střechu

Polykarbonát se dnes nejčastěji využívá pro zastřešení pergoly, altánu nebo třeba přístřešku pro auto. Jedná se o houževnatý materiál se skvělými tepelně-izolačními vlastnostmi, který navíc seženete za velmi příznivou cenu.

Běžně v obchodech narazíte na tyto typy desek:

  • Dutinkový polykarbonát – desky mají po stranách vzduchové komůrky („dutinky“). Nejužívanější materiál (nejen) pro zastřešení pergoly – zaměříme se na něj v tomto článku.
  • Plný polykarbonát – kompaktní desky bez dutinek. Imitace skla.
  • Vlnitý nebo trapézový polykarbonát – desky s pyramidovou strukturou. Vyrábí se také v provedení s jemnější nebo hrubší strukturou, která zajišťuje lepší rozptyl světla.

Rozdíl mezi deskami uvidíte také na videu:

Univerzální řešení neexistuje. Záleží na rozpočtu a osobních preferencích: tedy na tom, který typ desky vám vyhovuje, a na tom, jaké množství světla chcete pod přístřeškem mít.

Pokud chcete, aby desky vydržely déle než pár měsíců, vyhněte se podezřele levnému polykarbonátu. Znatelně nižší cena je většinou vykoupena horší odolností desek, které přežijí sotva jednu dvě sezóny.

TIP: Ve starším článku jsme sepsali praktické tipy, jak poznat odolné a kvalitní polykarbonátové desky.

V tabulce níže najdete parametry, které při výběru desek určitě zohledněte: ovlivňují životnost desek, případně i náročnost samotné montáže.

Parametr Na co má vliv Doporučení
Tloušťka (síla) desky Odolnost proti zatížení (sníh, vítr), izolační schopnosti Pro opláštění skleníků se běžně používají desky o síle 4–6 mm. Na pergolu se používají desky min. o síle 10 mm, ideálně však o síle 16 mm.
Barva desky Propustnost světla, estetika Čirá – propustí cca 90 % světla, Opál (mléčná) – cca 35–40 %, Bronz – cca 20–35 %.
UV ochrana Ochrana proti žloutnutí a křehnutí desek Vždy vybírejte polykarbonát s ochrannou UV vrstvou. Pokud je UV ochranná vrstva na jedné straně desky, pokládá se tato strana směrem nahoru (ke slunci).
Rozměry desek Snazší manipulace a minimalizace odřezků Desky mají normované rozměry – šířka 2,05 nebo 1,05 metrů, délka 2–6 metrů. Desky se pokládají dutinkami ve směru spádu dešťové vody.* Proto – délka: rozměr desky od vrcholu střechy směrem dolů. Šířka – rozměr podél konstrukce.

TIP: Silnější desky ve většině případů snesou větší rozteč mezi krokvemi. Delší desky zase vyžadují více síly při manipulaci. V ideálním případě tak nosnou konstrukci připravte tak, abyste na ní mohli umístit desky o šířce 1,05 metrů. Montáž polykarbonátu je podstatně jednodušší.

* Rozměry komůrkového desky (šířka × délka):

Schéma polykarbonátové desky

3. Jaké příslušenství potřebujete k montáži polykarbonátu

S nejširším výběrem montážních doplňků se setkáte právě u dutinkového polykarbonátu: u těchto desek totiž musíte zabránit pronikání vlhkosti a nečistot do komůrek, k čemuž se využívají různé druhy pásek a krycí profily.

V tabulce najdete výčet příslušenství, které je pro montáž komůrkového polykarbonátu potřeba.

Příslušenství Funkce Kde se používá
U-profil Uzavírá dutinky na horní a dolní straně desky Na okrajích desek, kde zamezuje vnikání nečistot či hmyzu do komůrek.
H-profil Spojuje dvě polykarbonátové desky k sobě (bez použití šroubů) U větších konstrukcí, kde je potřeba namontovat více desek vedle sebe.
F-profil Chrání boční okraje desek. Na bočních stranách každé desky. Zabraňuje vnikání prachu a vlhkosti do dutinek.
Přítlačná lišta Fixuje desky k nosné konstrukci a umožňuje tepelnou dilataci desek. Mezi spoji desek. Lišty se vyrábí z eloxovaného či přírodního hliníku, polykarbonátu nebo PVC (řazeno od nejodolnějšího po nejméně odolný materiál).
Podkladní (reflexní) páska Zajišťuje "tiché uložení" desek: při dešti zabraňuje přenášení vibrací do konstrukce.  Na horní straně dřevěných trámů. Chrání desky před laky a jinými nátěry na konstrukci. Konstrukci pak chrání při tepelné roztažnosti desek.
Ventilační páska Uzavírá dolní hranu dutinek. Na spodní straně desky. Zabraňuje usazování prachu a nečistot. Zabraňuje pronikání vlhkosti do dutinek, ale propouští ji z dutinek ven.
Hliníková páska Uzavírá horní hranu dutinek. Na horní straně desky. Zabraňuje vnikání vlhkosti, prachu a jiných nečistot do dutinek.
Gumové těsnění Zajišťuje vodotěsnost spojů. Pod přítlačnými lištami.
Vruty s podložkou Zajišťují pevné uchycení desek k nosné konstrukci. Při kotvení krytiny. Vruty s podložkami zamezují prasknutí desky. Spotřeba vrutů se odvíjí od sklonu konstrukce a povětrnostních podmínek v oblasti. Bližší informace najdete v montážních návodech.
Těsnící tmel Usnadňuje dotěsnění spojů.  

Příklad použití jednotlivého příslušenství ukazuje schéma níže:

Upevnění dutinkového polykarbonátu

 

TIP: Nabídka i názvy montážního příslušenství se mohou u různých dodavatelů lišit. Podkladová páska je někdy označena jako mikropryž; přítlačné lišty mohou být vyrobeny pouze z jednoho druhu materiálu a podobně. U každé nabízené desky najdete ke stažení návod, kde najdete podrobnější instrukce k montáži polykarbonátové střechy.

4. Jak na montáž dutinkového polykarbonátu – krok za krokem

Montáž dutinkového polykarbonátu má svá pravidla. Držte se doporučovaných kroků a vyhněte se riziku, že desky nesprávnou manipulací poškodíte.

Postup při montáží polykarbonátových desek si pro přehlednost rozdlěíme do tří částí:

A) Příprava konstrukce:

  1. Ujistěte se, že konstrukce musí mít optimální vzdálenost krokví i požadovaný (minimální) spád.
  2. Na horní stranu krokví a latí nalepte podkladní lepicí pásku, které zabrání přímému kontaktu trámů a polykarbonátových desek. Nyní máte konstrukci připravenou k pokládce polykarbonátu. 

B) Příprava desek:

  1. Pokud desky formátujete svépomocí, nařežte je na správné rozměry – použijte ruční nebo elektrickou pilu s jemným ostřím. Po nařezání se zbavte pilin v dutinkách desek (např. pomocí stlačeného vzduchu).
  2. Ze spodní strany desky sloupněte ochrannou fólii. Folii s potiskem na horní straně desky zatím ponechte. Odstraníte ji teprve ve chvíli, kdy budou desky namontovány.
  3. Horní dutinky u desky zalepte hliníkovou páskou, která zabrání pronikání hmyzu, nečistot a vlhkosti do dutinek. Dolní dutinky zalepte ventilační páskou.
  4. Pokud zastřešujete pergolu u zdi, nasaďte na horní stranu desek ukončovací U-profily. Po montáži polykarbonátu by již jejich nasazení nebylo možné. Pokud pergola stojí v zahradě volně, U-profily můžete nasadit až po připevnění desek ke konstrukci.
  5. Na dolní stranu desek můžete ukončovací U-profily nasadit před nebo po montáži. Většinou bývá jednodušší nasadit profily na desku ještě na zemi.

C) Úprava příslušenství a montáž desek:

  1. Předvrtejte si na přítlačných lištách otvory pro vruty. I tento krok lze provést až při montáži polykarbonátu na střechu, ale s pevnou půdou pod nohama je proces snazší.
  2. Pusťte se do montáže polykarbonátu. Desky pokládejte UV vrstvou nahoru. Mezi deskami ponechte dilatační spáru, obvykle 2 centimetry – řiďte se pokyny výrobce. Na okrajích konstrukce je nutné ponechat desky s přesahem 5 centimetrů.
  3. Spoje mezi deskami zakryjte přítlačnými lištami, které přikotvíte ke konstrukci vruty. Upevňujte šrouby přes podložky ve vzdálenosti cca 30–40 cm. Přesné instrukce najdete v montážním návodu.
  4. Utáhněte napevno všechny vruty – s výjimkou těch krajních, tj. na dolní a horní straně desky. V těchto místech pod lištu nejprve umístíte ukončovací profily a teprve poté vruty dotáhněte.

Názornou ukázku montáže polykarbonátových desek najdete také na videu:

5. FAQ: Nejčastější otázky při montáži komůrkového polykarbonátu

Jak řezat desky na míru

Pro nařezání polykarbonátových desek na menší rozměry můžete použít pilu s jemným zubem, úhlovou brusku nebo elektrickou pilu s kotoučem na plasty.

U komůrkového polykarbonátu si také můžete objednat řezy na míru přímo u dodavatele. Desky je možné řezat v délce, eventuálně v šířce – na pile většinou neřežou kosé úhly. Služba bývá zdarma nebo zpoplatněna (30–50 Kč / metr řezu – orientační cena k dubnu 2025).

Jak to funguje v praxi: vyberete si desku, kterou chcete nařezat na menší rozměry. Tuto informaci uvedete do poznámky ve své objednávce.

V zásilce obdržíte vše: nařezané kusy desky i zbylé odřezky.

Pergola s polykarbonátem

Jak poznám stranu desky s UV ochranou

Strana s UV ochranou je označena štítkem nebo potiskem. Polykarbonátovou desku pokládejte vždy UV ochranou nahoru. Fólii na desce ponechte a sloupněte ji až po dokončení montáže.

Jak zabránit rosení nebo znečištění dutinek

  • Na horním okraji desky zalepíte komůrky hliníkovou páskou, která zabrání pronikání nečistot a vlhkosti do dutinek.
  • Na spodním okraji desky zalepte komůrky ventilační páskou, která zabrání pronikání nečistot, ale umožňuje odvod vlhkosti.
  • Na boční okraje desek umístíte ukončovací U-profily.

Zahradní hliníková pergola

Jak zabránit dilataci desek

Roztažnosti polykarbonátu úplně zabránit nelze. Jedná se o přirozený proces, kdy desky ve vnějším prostředí „pracují“ vlivem proměnlivého počasí.

Aby nedošlo k poškození polykarbonátu nebo aby desky při rozpínání příliš „nehlučely“, je nutné při montáži dodržet několik kroků:

  • Na vrchní stranu trámů nalepte podkladní pásku, která zabrání přímému styku konstrukce s polykarbonátovými deskami.
  • Ponechte mezeru o velikosti cca 2 centimetry (dodržujte pokyny v montážním návodu výrobce), a to kvůli tepelné roztažnosti polykarbonátových desek.
  • Otvory pro vruty, kterými přikotvíte desky ke konstrukci, musí být větší, než jaký je samotný průměr vrutů.

Zvládnu montáž komůrkového polykarbonátu vlastními silami?

Montáž polykarbonátových desek na zahradní přístřešek zvládne každý zručný kutil.

Pokud si ale vyberete polykarbonát na pergolu nebo jiný přístřešek u nás, můžeme vám zprostředkovat kontakt na externí tým, který je schopen zajistit i montáž desek.

6. Nechte si zpracovat cenovou kalkulaci zdarma

Nejste si jistí, kolik materiálu potřebujete na svou střechu? Nechte si zpracovat cenovou kalkulaci.

Jakmile nám zašlete informace nezbytné pro výpočet spotřeby střešní krytiny, obratem se s vámi spojíme a dohodneme se na dalším postupu.

Produkty uvedené v článku

Kategorie

Vaše dotazy

Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků.

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 548 218 047 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00
Nebo si nechte občas od nás poslat pár zajímavostí e-mailem
Kliknutím na „Odebírat“ vyjadřujete souhlas se zpracováním e-mailu dle našich zásad zpracovaní osobních údajů.

Žádný dotaz nebyl nalezen. Zeptejte se jako první.

Potřebujete poradit? Nevíte, který produkt vybrat? Jakou variantu? Neztrácejte čas samostudiem informaci na internetu. Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků. Poslat dotaz

Blog

Jak zasadit strom – návod krok za krokem

Zasazení stromu není extrémně náročné, vyžaduje ale správné plánování. Pokud sadíte strom vůbec poprvé, přečtěte si, jak na to. Poradíme, na co se při výsadbě zaměřit, aby stromky správně zakořenily a rostly do krásy.

Jak na montáž polykarbonátu [Ověřený návod]

Ujistěte se, že máte k montáži dutinkového polykarbonátu připraveno vše potřebné. Poradíme, co promyslet ještě před nákupem desek, jak vybrat kvalitní desky a bez jakého příslušenství se při montáži polykarbonátu neobejdete. 

Poradna #13: Finská sauna nebo infrasauna: která je lepší

Pokud si hodláte pořídit domácí saunu, možná řešíte časté dilema: je lepší finská sauna nebo infrasauna? Sepsali jsme pro vás osvědčené tipy, na co se zaměřit, abyste se rozhodli správně.
Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 548 218 047 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00
Cookies pomáhají Vám i nám

My, GEOMAT s.r.o., oceníme Váš souhlas s použitím souborů cookies, abychom Vám mohli zpříjemnit nakupování na našem webu, usnadnit Vám řadu kroků při nákupu a sami se mohli stále zlepšovat. Kliknutím na tlačítko „Ano, v pořádku“ souhlasíte s uložením cookies do Vašeho prohlížeče, díky kterým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti najdete na stránce „Informace o cookies“.