Půdní schody (označované také jako mlynářské schody) zajišťují rychlý a bezpečný výstup do podkroví nebo vyšších pater domu. Zapomeňte na vysoké počáteční investice spojené s plánováním a výstavbou a klasického schodiště.
Půdní schody pořídíte za výhodné ceny jsou vhodné i do místností s nižšími stropy. Při rozložení zaberou jen minimum místa. V domácnosti se tak stále bude moci pohybovat takřka bez omezení.
Na co se zaměřit při výběru půdních schodů do domu?
Pokud nechcete ztrácet čas výměnou zboží nebo dodatečnými úpravami schodů, věnujte pozornost několika důležitých technickým parametrům. Budete mít jistotu, že vybrané stahovací schody padnou do vašich domácích podmínek jako ulité. Čemu při nákupu věnovat pozornost?
1. Rozměry schodů
Půdní schody se nejčastěji vyrábí v několika výškových variantách. Jak vybrat tu správnou? V prvním kroku změřte výšku místnosti, ve které budou schody umístěny. Rozměry vybraného modelu by měly po roztažení dosahoval k podlaze. V případě delších schodů je možné konstrukci zkrátit.
Dalším důležitým údajem je velikost půdního otvoru. Pokud již máte výlez na půdu vyřazený z dřívějška a pořizujete pouze nové schody na půdu, otvor by měl být vždy o pár centimetrů větší než konstrukce schodů.
2. Konstrukční materiál schodů na půdu
Půdní schody se standardně vyrábějí ze dřeva, oceli nebo kombinací obou materiálů. Dřevěné schody na půdu mají nižší hmotnost a vypadají dobře téměř v každém interiéru.
Jako každý přírodní materiál, i dřevo podléhá přirozenému procesu stárnutí. Pro zachování jeho životnosti je zapotřebí o dřevo správně pečovat, abyste je ochránili před hnilobou a plísní.
U ocelových půdních schodů se tohoto rizika obávat nemusíte. Schody z oceli jsou stabilní, nehořlavé, ale těžší na manipulaci. Celoocelové schody bývají také dražší. Proto se nejčastěji kombinují oba materiály, kdy korpus schodů a výlez na půdu jsou zhotoveny ze dřeva, žebřiny z oceli.
3. Bezpečnostní prvky
Půdní schody musí být přívětivé na pohled i na došlap. Nechcete-li při sestupu z půdy uklouznout, ujistěte, že schody mají protiskluzový povrch.
Důležitý je také způsob kotvení schodů ke stropu. Kotvení v rozích je typické pro ocelové půdní schody, u dřevěných půdních schodů častěji narazíte na boční kotvení, kdy se rám ukotví ke krokvím za pomocí vrutů.
Potřebujete poradit s výběrem půdních schodů? Přečtěte si náš článek, jak zvolit ideální půdní schody nebo se inspirujte schody, které jsou velmi oblíbené mezi českými majitely domů, chalup a chat.
Nevíte si stále rady? Kontaktujte nás kontaktujte na e-mailu info@geomall.cz. Rádi vám poradíme.
Chcete si pořídit půdní schody pro snazší výstup na půdu? Sepsali jsme pro vás 6 častých otázek, se kterými se na nás zákazníci před nákupem obracejí.