Ukázka výstavby extenzivní zelené střechy v městské části Brno-Líšeň, která probíhala i za přítomnosti našich kolegů. Přečtěte si jejich postřehy z praxe a podívejte se, jak se jim dílo vydařilo.
O výhodách extenzivních zelených střech již bylo napsáno mnohé. Jednou z častých motivací pro realizaci zelené střechy je také estetické hledisko – rozrůstající se rostliny mohou postupně zakrýt jinak nevyužívané či nevzhledně vyhlížející střešní plochy, a tím zvýšit celkovou atraktivitu stavby.
S tím záměrem přistoupili k výstavbě zelené střechy také obyvatelé bytového domu v městské části Brno-Líšeň. Realizace byla dokončena v červnu 2023. O své zkušenosti a snímky hotové zelené střechy se s námi podělila paní Veronika, která byla jedním z iniciátorů a zároveň hlavních realizátorů projektu.
Již od výstavby bytového domu v roce 2008, kam jsme se následně nastěhovali, byl objekt sloužící jako odvětrání garážových stání pod domem rušivým prvkem v jinak postupně zarůstajících záhonech se zelení. V posledních letech se rozšiřuje instalace zeleně nejen na záhony, ale i na nevyužívané ploché střechy a terasy.
Tento trend nás postupně dovedl k tomu, že jsme se na loňské schůzi Společenství vlastníků jednotek domluvili a odsouhlasili instalaci zelené střechy na tomto objektu.
Před samotnou instalací jsme museli vyřešit navýšení atiky stávajícího oplechování tak, abychom pokryli cca 10 cm mocnost skladby zelené střechy. Toto jsme vyřešili ohýbanými hliníkovými L profily osazenými po třech stranách obvodu střechy. Volná zůstala strana u okapu. Tam jsme při samotné instalaci umístili perforované L profily určené speciálně pro zelené střechy tak, aby ze skladby mohla být odvedena přebytečná voda v případě většího úhrnu srážek.
Vzhledem k tomu, že střecha byla funkční a nikam nezatékalo, žádné další úpravy (např. dodatečnou hydroizolaci) jsme neprováděli. Samotný přístup na střechu jsme řešili žebříkem, po kterém jsme postupně veškerý materiál ručně vynášeli.
Realizace byla poměrně jednoduchá. Jediné, s čím jsme se potýkali bylo teplé slunečné počasí, při kterém nopová fólie velmi rychle „změkla“, čímž se snížila tuhost nopů a nebylo možné po ní pocházet. Instalaci jsme tedy prováděli postupně tak, že jsme natáhli jeden pás fólie, přikryli jej separační geotextilií a na ni umístili a rozhrnuli substrát.
Takto jsme postupovali jeden pás po druhém a poslední již instalovali přímo ze žebříku. Pokládku rozchodníkových koberců jsme dělali o týden později, a toto již proběhlo bez problémů. Prvních pár dnů jsme střechu každý večer kropili. Pak přišlo pár deštivých dnů, díky nimž jsme byli bez práce. O dva týdny později začaly rostliny rozkvétat.
První část jsme zvládli nainstalovat ve třech, se sousedy z domu. Pokládku koberce jsem pak prováděla s kolegy z GEOMATu, kteří si díky tomuto také mohli dodávaný materiál osahat „naživo“.
Další snímky najdete ve fotogalerii níže.
Plánujete výstavbu zelené střechy na vlastním domě? Obraťte se na nás. Rádi vám poradíme, jaký materiál budete potřebovat a jak postupovat při samotné realizaci.