+420 548 218 047 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Zahradní stavby

Pěstování

Ohraničení záhonů

Venkovní plochy

Zavlažování zahrady

Nádrže a jímky

Zahradní nábytek

Bazény

Relax a hry na zahradu

Ploty

Ochranné sítě

Grily a ohniště

Zazimování olivovníku a jiných cizokrajných rostlin: jak na to

S poklesem venkovních teplot na konci podzimu nastává ideální čas na zazimování rostlin. Zvláště těch cizokrajných, které jsou zvyklé na celoročně teplejší podnebí. Zjistěte, jak zazimovat olivovník, banánovník, eukalyptus nebo túje. Poradíme, jak cizokrajné druhy ochránit před mrazem, aby zdárně přečkaly náročné zimní měsíce.

Co se v článku dozvíte? Klikněte na kapitolu a přečtěte si, co vás právě zajímá

Jutový pytel kolem rostliny

1. Zazimování olivovníku

Středomořské olivovníky jsou ve středoevropských končinách stále oblíbenější. Rostliny v květináčích snesou mrazy do -5 stupňů. Nižší teploty je však mohou poškodit, proto je nutné dbát na správné zazimování olivovníku.

Včasná ochrana proti mrazu je zvláště důležitá u mladých stromků, které v ideálním případě přemístěte do vnitřních prostor – například do garáže, chodby nebo na verandu. Interiérová teplota by měla dosahovat mezi 5 až 10 stupni.

Květináč umístěte na světlé místo. Můžete jej podložit polystyrenem nebo, pokud udeří silnější mrazy, obalit topným kabelem.

Jestliže pěstujete olivovník na zahradě, kde zůstává po celý rok, začněte s přípravou na zimní období už na konci podzimu:

  • Opatrně odkopejte menší množství zeminy kolem kořenů olivovníku a zkontrolujte jejich stav. Silné kořeny svědčí o zdravém stavu rostliny. Naopak slabé nebo rozpadlé kořeny indikují, že olivovník potřebuje vaši pomoc.
  • Zkontrolujte listy olivovníku, zda se na nich nevyskytují škůdci a zda mají svěží zelenou barvu. Pokud na povrchu objevíte skvrny, nebo listy dokonce opadávají, může jít o houbové onemocnění, například o chorobu zvanou paví oko.

Při zazimování olivovníku venku je důležité obložit kořeny větší vrstvou mulčovací kůry nebo slámy, které zabrání nadměrnému výparu vody a promrzání kořenů.

Stonek a korunu olivovníku omotejte bílou netkanou textilií. V závislosti na tloušťce (plošné hmotnosti) netkané textilie a okolní teplotě můžete použít i několik vrstev textilie. V textilii ve spodní části koruny vytvořte dva větrací otvory o velikosti přibližně 5 centimetrů.

Během zimy olivovník zalévejte střídmě, aby kořeny nezačaly hnít. Jedním z hlavních indikátorů je barva listů: nažloutlé nebo hnědnoucí listy signalizují nadbytek vody.

TIP: Veďte si písemnou evidenci o zbarvení listů. Pokud zaléváte olivovník například ve 14denních intervalech, poznamenejte si, jak se po menší či větší zálivce změnilo zabarvení listů. Snáze zjistíte, kolik vody je pro zimní zálivku optimální.

Jakmile se venku začne oteplovat, množství zálivky postupně navyšujte a sledujte, jak rostlina reaguje. Na jaře zkontrolujte stav stromu a ujistěte se, že olivovník nenapadli hmyzí škůdci nebo choroby.

Zasněžený olivovník

2. Zazimování banánovníku

Mezi Evropany se stále větší popularitě těší mrazuvzdorný banánovník japonský (Musa basjoo) – trvalka, která původně pochází ze souostroví Rjúkjú.

V optimálních podmínkách banánovník dorůstá do výšky 4,5 až 5 metrů a průměrný týdenní přírůstek činí až 60 centimetrů! Podobně jako bambus se i banánovník množí odnožemi. Možná vás také překvapí, že banánovník není strom, ale největší bylina na světě.

Kořeny tohoto druhu banánovníku vydrží mrazy až od -6 až do -21 stupňů (někteří autoři uvádějí limitní teploty ještě nižší). Při teplotě 5 stupňů Celsia rostlina přestává růst a při dvou stupních začínají odumírat listy.

Proto banánovník na zimu dobře připravte:

  • Odsekejte listy a kolem zbylé rostliny vytvořte zábal z bílé netkané textilie. V závislosti na venkovních teplotách zabalte banánovník do více vrstev textilie.
  • S příchodem zimy rostlinu hnojte a zavlažujte v omezené míře. V nadměrné vlhké zemině se zvyšuje riziko výskytu hniloby nebo houbových chorob.
  • Ke kořenům nahrňte 30–40 centimetrů drcené kůry, která zabrání nadměrnému výparu vody a lépe udrží teplo. Optimální teplota půdy by se měla pohybovat kolem 10 stupňů Celsia. Při této teplotě rovněž nadchází příhodný čas pro zazimování banánovníku.
  • Pokud pěstujete banánovník v květináči, přesuňte ho před prvními mrazíky na teplé a světlo místo do interiéru.

TIP: Jestliže po zazimování banánovníku zpozorujete hnědnutí listů, může jít o známku podchlazení. V takové situaci je nutné rostlinu buďto přesunout do teplejšího prostředí, nebo ji zajistit lepší teplotní podmínky přímo na zahradě. Zkuste banánovník obalit další vrstvou bílé netkané textilie nebo kokosovou rohoží proti mrazu.

Jakmile začnou venkovní teploty opět stoupat, netkanou textilii nebo kokosovou rohož můžete odstranit. Za příznivého počasí postupně zvyšuje zálivku a kontrolujte, jak si rostlina vede. Zdravý banánovník má pevný zelený stonek a produkuje listy.

Zazimování banánovníku

3. Zazimování eukalyptu

Eukalyptus neboli blahovičník pochází ze subtropických oblastí daleké Austrálie. Chladné počasí mu tedy příliš neprospívá.

Při zazimování eukalyptu dodržujte několik důležitých zásad:

  • Ještě před příchodem prvních mrazíků rostlinu mírně přihnojte pomalu rozpustným hnojivem, abyste podpořili růst kořenového systému.
  • Než se pustíte do zazimování eukalyptu, zbavte se plevele v jeho nejbližším okolí. Nežádoucí rostliny zbytečně ochuzují eukalyptus o cennou vodu a živiny.
  • Eukalyptus v květináči přemístěte na světlé místo do interiéru se stabilní teplotou kolem 8 až 13 stupňů nad nulou. Teplota v místnosti by nikdy neměla klesnout pod 5 stupňů Celsia.
  • Kolem kořenů eukalyptu pěstovaného na zahradě nahrňte mulčovací kůru, která zabrání nadměrnému vypařování vody a promrzání půdy.
  • Eukalyptus obalte bílou netkanou textilií, která ji ochrání před ostrým sluncem, větrem a mrazem. Kromě bílé textilie můžete korunu rostliny zakrýt jutovým pytlem nebo filcovou kokosovou rohoží.
  • Během zimních měsíců se zálivkou šetřete, ať zeminu nepřemokříte a kořeny eukalyptu nezačnou uhnívat.

Jakmile mrazy opadnou a venku se znovu oteplí, množství zálivky postupně zvyšujte. Při zalévání však stále dávejte pozor, aby rostlina ve vodě „nestála“.

Zazimování eucalyptu

4. Zazimování tújí

Možná namítnete, že zazimování tújí nemá valný smysl, protože patří mezi mrazuvzdorné rostliny. I túje, které jsou zvyklé na drsnější podnebí, však mohou ostré mrazy nebo těžký poškodit.

Záleží na klimatických podmínkách v oblasti, ve kterých rostliny pěstujete. Obecně platí, že pro úspěšné zazimování tújí je důležité splnit několik kroků:

  • Se zazimováním tújí začněte přibližně dva měsíce před prvními mrazy. Při podzimní údržbě odstraňte uschlé nebo poškozené větve.
  • Za teplých dní dopřejte tújím dostatek vláhy, ale jakmile začnou venkovní teploty klesat, zálivku omezte. Vodu nalévejte řídčeji a co nejblíže kořenům. Během zimy se zálivkou šetřete, aby kořeny nezačaly hnít.
  • Kolem kořenů rozprostřete tlustší vrstvu mulčovací kůry, která zabrání nadměrnému výparu vody a vymrzání půdy.

Zvláštní péči věnujte ochraně koruny stromu:

  • Po odstranění poškozených částí stáhněte větve stromu k sobě – pokud napadne těžký sníh, koruna se tvarově „rozbije“ a slabší větve se mohou zlomit.
  • Obalte korunu bílou netkanou textilií, která ochrání rostliny před mrazem, aniž by došlo k jejímu přehřívání. Kromě bílé textilie můžete k zakrytí túje použít jutové pytle nebo kokosovou rohož proti mrazu. Rohož zabrání nadměrnému odparu vody i úniku tepla a lépe ochrání rostlinu před padajícím sněhem.
  • Pokud túje pěstujete na větrném a exponovaném místě, zvažte instalaci stínící sítě, která ochrání stromy před silnějšími poryvy větru a ostrým sluncem.

Až se napřesrok probudí příroda znovu k životu a venkovní teploty začnou stoupat, můžete bílou textilii z koruny stromu opatrně sundat.

Následně zkontrolujte zdravotní stav stromu: zejména přítomnost škůdců nebo počínající houbová onemocnění si vyžadují včasný zásah. Na jaře túje pravidelně zalévejte, ideálně ráno nebo v pozdějších odpoledních hodinách, kdy slunce tak ostře nesvítí.

Zazimování tújí pomocí kokosové rohože

Připravte rostliny na příchod mrazů včas

Pokud narazíte na potíže, nejlepším řešením je poprosit o radu ve specializované zahradnictví, kde se zaměřují na pěstování a prodej subtropických rostlin.

A pokud potřebujete spolehlivou ochranu pro zazimování tújí nebo jiné (cizokrajné) rostliny, textilie proti mrazu a další praktické vybavení pro pěstování najdete i u nás.

Produkty uvedené v článku

Kategorie

Vaše dotazy

Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků.

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 548 218 047 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00
Nebo si nechte občas od nás poslat pár zajímavostí e-mailem
Kliknutím na „Odebírat“ vyjadřujete souhlas se zpracováním e-mailu dle našich zásad zpracovaní osobních údajů.

Žádný dotaz nebyl nalezen. Zeptejte se jako první.

Potřebujete poradit? Nevíte, který produkt vybrat? Jakou variantu? Neztrácejte čas samostudiem informaci na internetu. Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků. Poslat dotaz

Blog

Zazimování olivovníku a jiných cizokrajných rostlin

S poklesem venkovních teplot na konci podzimu nastává ideální čas na zazimování rostlin. Zvláště těch cizokrajných, které jsou zvyklé na celoročně teplejší podnebí. Zjistěte, jak zazimovat olivovník, banánovník, eukalyptus nebo túje. Poradíme, jak cizokrajné druhy ochránit před mrazem, aby zdárně přečkaly náročné zimní měsíce.

Jak pomoci zvířatům v zimě, aby přečkala náročné období

Zimní měsíce představují pro spoustu živočichů náročné období, zejména kvůli nedostatku potravy a nízkým teplotám. Podejte jim v nevlídných časech pomocnou ruku. Přečtěte si 4 praktické rady, jak pomoci zvířatům přezimovat na zahradě či v jejím blízkém okolí.

Jak na výběr střešního okna: 5 postřehů z praxe

Střešní okna většinou vybíráte na pěknou řádku let dopředu. Proto se nezaměřujte jen na rozměry a umístění oken v místnosti. Podělíme se o praktickou zkušenost s výběrem střešního okna a poradíme, jaké technické parametry byste rozhodně neměli přehlížet.
Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 548 218 047 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00
Cookies pomáhají Vám i nám

My, GEOMAT s.r.o., oceníme Váš souhlas s použitím souborů cookies, abychom Vám mohli zpříjemnit nakupování na našem webu, usnadnit Vám řadu kroků při nákupu a sami se mohli stále zlepšovat. Kliknutím na tlačítko „Ano, v pořádku“ souhlasíte s uložením cookies do Vašeho prohlížeče, díky kterým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti najdete na stránce „Informace o cookies“.