Chtěli byste si na zahradu pořídit foliovník? Poradíme, kdy se foliovník (ne)vyplatí a co je potřeba při výběru zvážit, abyste si vybrali fóliovník, který bude odpovídat vašim potřebám.
Chcete začít s pěstováním čerstvých bylinek a zeleniny? Ať už patříte mezi začátečníky, nebo naopak zkušené zahradníky, určitě víte, že ani v našem mírném klimatickém pásmu se za běžných podmínek každé rostlině nedaří.
Některé se neobejdou bez častější závlahy; jiné zase potřebují k růstu mnohem teplejší prostředí, než jakého by se jim dostalo na nekrytých zahradních záhonech. Aby vaše celosezónní pěstitelské úsilí nepřišlo nazmar, nejspíš budete hledat spolehlivé řešení, jak takovým situacím předcházet.
Pokud chcete úrodu sklízet po většinu roku nebo se chystáte vysadit teplomilné rostliny, vyplatí se porozhlédnout po kvalitním skleníku nebo foliovníku: pomohou vám dosáhnout optimálních podmínek i pro náročnější rostliny.
Skleník, nebo foliovník? S touhle otázku se setkal snad každý, kdo někdy o jejich výstavbě přemýšlel. Pojďme si tedy říci, jaké jsou mezi nimi základní rozdíly a co je potřeba uvážit předtím, než se rozhodneme pro jednu z možností.
Pří výběru foliovníku zohledňujeme podobné parametry jako při výběru skleníku. Z naší zkušenosti se zájemci nejčastěji rozhodují podle pěti základních faktorů.
Velikost zahradní pěstírny se bude odvíjet od možností vaší zahrady. Obecně ale platí, že zatímco skleník by měl mít ideálně alespoň 8 m² (rozměry 4×2 m, popř. 3×2 m s možností prodloužení), foliovník seženete i v menších rozměrech.
Příkladem je malý foliovník o rozměrech 1,8×1,2 m, který zabere jen 2,16 m² a můžete ho postavit i do poměrně úzkého prostoru.
Při výběru rozměrů je nutné zohlednit nejen prostory, ale také rostliny, které chcete pěstovat. Jestliže si chcete vypěstovat pár kousků čerstvé zeleniny, postačí vám i skladnější fóliovník. Při výsadbě prostorově náročnějších rostlin je ale vhodné počítat s místem navíc, aby vám stísněný prostor nepřekazil pěstitelské plány.
TIP: Při výběru zahradního foliovníku vezměte do ruky papír a tužku a sepište si, co budete uvnitř pěstovat. Když jsme kdysi začínali s pěstováním v domácích podmínkách, vybrali jsme si malý fóliovník, který se ukryl i za otevřené dveře. Později jsme ale chtěli vysadit další rostliny a nedostatek místa nakonec vyřešila až koupě většího fóliáku. Včasným plánováním se podobným komplikacím vyhnete.
Zahradní fóliovníky nebo, chcete-li, plachtové skleníky tvoří konstrukce a speciální vrstvená plachta (v některých případech je "opláštění" řešeno PE fólií). Plachtu nebo fólii je potřeba jednou za čas vyměnit, aby poskytla rostlinám dostatečnou ochranu před deštěm nebo UV zářením.
Stejně jako u skleníků, i mezi foliovníky, dostupnými na českém trhu, existují kvalitativní rozdíly. Za odolnější konstrukci si možná připlatíte o trochu více, ale zase vám vydrží mnohem déle a po silnějším vichru ho nebudete muset hledat u sousedů na zahradě. (Podrobnější informace o konstrukčních materiálech foliovníku najdete níže).
Chtěli byste si pěstování nejprve vyzkoušet, než se rozhodnete pro větší investici do skleníku? Foliovníky jsou ideální pro začínající zahrádkáře, kteří ještě nemají tolik zkušeností, nebo neví, jestli u zahradničení vydrží.
Bytelnější foliovník seženete okolo 2 tis. korun a ve vhodných podmínkách vám vydrží dost dlouho na to, abyste zjistili, jestli u pěstování vydržíte. Pokud se později budete chtít pustit do pěstování naplno, můžete plachtový skleník vyměnit za odolnější skleník, který vám vydrží dlouhá léta.
Značnou výhodou malého foliovníku oproti robustnějším skleníkům je jeho rychlá (de)montáž a celkově nižší hmotnost. Pokud s odstupem času zjistíte, že by se váš fólovník vyjímal lépe na jiném místě nebo budete chtít v designu vaší zahrady provést razantnější změny, foliovník jednoduše složíte a přemístíte na jiné místo.
Jaké jsou tedy výhody a nevýhody zahradního foliovníku? Podívejte se do tabulky níže.
KLADY | ZÁPORY |
+ Řádově nižší pořizovací náklady | - Jednou za čas je potřeba vyměnit plachtu (fólii) |
+ Vhodný i do menších venkovních prostor | - Menší tepelná izolace než u zahradních skleníků |
+ Snáze se přemisťuje na jiné místo | - Malý foliovník je vhodné na zimu uschovat |
+ Ideální pro méně zkušené pěstitele | - Neochrání rostliny před velkými mrazy nebo silným krupobitím |
Konečný verdikt: Kdy tedy začít pomýšlet na koupi fóliovníku?
Pokud už jste rozhodnutí, že pro vás bude zahradní fóliovník nejlepší volbou, je načase se porozhlédnout po výrobku, který padne do vaší zahrady. Kromě velikosti fóliovníku se vyplatí věnovat pozornost také technickým parametrům.
Výrobní materiál konstrukce bude mít stěžejní podíl na tom, jak dlouho vám fóliovník vydrží, nebo ještě lépe, jak dlouho vám vydrží na jednom místě (sbírat po bouřce jednotlivé díly fóliovníku po okolí není nic příjemného).
Těmto nesnázím můžete zkusit předejít, pokud si vyberete fóliovník s bytelnou konstrukcí. Zatímco podomácku složený fóliovník je často svařený z plastových trubek, kvalitnější foliovníky na českém trhu jsou dnes většinou vyrobeny z oceli nebo hliníku. V čem se odlišují?
Hliník – trvanlivý materiál s minimálními nároky na údržbu. Vysoká kvalita konstrukčních prvků je většinou doprovázena i vyšší cenou za nabízený produkt.
Ocel – bytelná konstrukce z oceli nabízí potřebnou pevnost a odolnost, a navíc je opatřená práškovým nástřikem s ochranou proti korozi. Fóliovníky z této skupiny vychází nejlépe v poměru cena-výkon (za nižší částku pořídíte odolný skleník, který vám za běžných podmínek vydrží několik sezón).
TIP: Ocelovou konstrukci lehce složíte svépomocí. Při sešroubování spojů se ujistěte, že jste matky umístili šroubů na správnou stranu (viz níže). Zabráníte tím poškození plachty. Na fotografii vidíte ukázku ocelové konstrukce amerického fóliovníku ShelterLogic.
Nedílnou součástí každého fóliovníku je odolná plachta, která ochrání vaši výsadbu před nadměrným slunečním zářením, deště, větrem nebo kroupami. Přestože fóliovníky nedisponují takovými termo-izolačními vlastnostmi, kvalitní plachta výrazně prodlouží životnost vaší stavby.
Při výběru plachty pro zahradní fóliovník věnute pozornost zejména výrobnímu materiálu a plošné hmotnosti. Pokud si chcete usnadnit péči o rostliny, pátrejte také po informacích, zda je možné plachtu po stranách vytáhnout ("vyrolovat") nebo jestli jsou v plachtě vytvořena okénka pro snazší odvětrávání vnitřních prostor.
Výrobní materiál – kvalitní plachty pro fóliovníky jsou většinou vyrobeny z odolného polyetylenu, který je odolný vůči nepříznivým klimatickým vlivům nebo protržení. Nemusíte se obávat, že se natažená plachta roztrhá při silnějším vichru.
Plošná hmotnost (gramáž) – odolnost plachty se odvíjí od její celkové gramáže. Podobně jako u zahradních textílií nebo jiných pěstitelských doplňků si vystačíme s jednoduchou úměrou: vyšší gramáž = pevnější a odolnější plachta.
Taková plachta vám usnadní nejen péči o vysazenou zeleninu, ale nemusíte tak často řešit výměnu plachty (i ty nejtrvanlivější plachty se ale pravidelným používáním opotřebují a jednou za pár let je potřeba plachtu vyměnit).
TIP: Plachty z třívrstvého polyetylenu jsou odolnější než levné plachty s nižší gramáží. Jejich životnost bývá v běžném středoevropském klimatu cca 4–5 let. Kromě toho můžete plachtu po stranách vytáhnout a v parných dnech si zajistit lepší provzdušnění fóliovníku.
Regály, konve, vlhkoměry nebo kotvící sady… Příslušenství sice nepředstavuje u fóliovníku zdaleka takový problém jako u skleníků, pokud ale teprve s odstupem času zjistíte, že výrobce nenabízí prodloužení konstrukce nebo střešní okna, může vám to zkomplikovat plány na příští sezónu.
Do fóliovníků postavíte poličky vlastní výroby nebo vytvořit menší okénka pro větrání přímo v plachtě (někdy ji ale stačí vytáhnout nahoru – okna jsou již součástí kupovaného foliovníku). Přesto se vyplatí s předstihem zjistit, jaké doplňky je možné k fóliovníku přikoupit.
TIP: Praktické doplňky vám práci ve fóliovníku usnadní. Design příslušenství sladíte s okolním prostředím, a pokud nepatříte mezi nadšené domácí kutily, ušetříte si námahu, kterou byste museli výrobě potřebných doplňků věnovat.
Na rychlém příkladu si ukážeme, jak při výběru fóliovníku postupovat. Na ukázku jsme vybrali zahradní foliovník ShelterLogic 3×3 m, který patří v dané kategorii mezi nejprodávanější na českém trhu. Na které parametry se zaměříme?
1. Rozměry fóliovníku: Uvedený produkt patří mezi středně velké výrobky, zastavěná plocha činí 9 m². V tomto fóliovníku bez problémů umístním zeleninové záhony v několika řadách vedle sebe. (Pokud naopak už nyní víte, že chcete pěstovat větší množství zeleniny, vyberete si rozměrnější fóliovník hned na začátku).
Kromě toho budete mít dostatek místa pro rostliny, které potřebují více prostoru, nebo se mezi sebou hůře snášejí (např. rajčata a okurky nebo salát s petrželí apod.). Pokud se rozhodnete pro vysazení většího počtu plodin až v další sezóně, nebudete sep otýkat s nedostatkem prostoru.
2. Výrobní materiál: Zahradní fóliovníky ShelterLogic vynikají vysokou kvalitou materiálu. Konstrukce je zhotovena z ocelových trubek (tl. 35 mm), které odolají náporům deště i větru. Zároveň je ale možné ji i po montáži přemístit, pokud byste později chtěli později fóliovník postavit na jiné místo.
Dále se zaměříme na plachtu fóliovníku. V tomto případě je výrobním materiálem třívrstvenná polyetylenová plachta s gramáží 155 g/m². Díky tomu je plachta dostatečně odolná proti proražení a umožńuje výborný prostup světla pro rychlení zeleniny. Současně brání přehřátí v horkých letních dnech.
TIP: Chcete-li maximalizovat životnost plachty, musíte ji řádně upevnit pomocí přibalených ráčen. Pokud není plachta správně připevněna, nepříznivé počasí můžete zásadně omezit její životnost.
Kromě toho stojí za povšimnutí, že plachtu je možné vytáhnout po stranách, čímž si ulehčíte práci při odvětrávání fóliovníku. Suchý zip umožňuje jednoduché otevření a uzavření. (Pokud by vaše plachta měla splňovat další požadavky, prostudujte parametry produktu nebo montážní návod).
A ještě jedno důležité upozornění. Jak už víte, plachtu na fóliovník je nutné čas od času vyměnit. Proto se podívejte, zda prodejce nabízí i náhradní plachty na vybraný model fóliovníku.
3. Konečná cena: Fóliovníky ShelterLogic nepatří mezi nejlevnější na trhu. Důvodem je prémiový výrobní materiál, který snese řádově vyšší klimatické zatížení než levnější alternativy. Je na vás, jestli dáte přednost nižší ceně (i na úkor méně kvalitních materiálů), nebo upřednostníte vyšší kvalitu.
4. Příslušenství: Do fóliovníků ShelterLogic je možné dokoupit např. hliníkové regály, na které můžete odložit konev, menší zahradní náčiní nebo květináče se zeleninou. Vešekeré komponenty si pohodlně objednáte najednou a po úspěšné montáži se okamžitě pustit do pěstování.
TIP: Spolehlivý prodejci přikládají k fóliovníkům také přehledný návod v českém jazyce, který vám usnadní samotnou montáž. Součástí návodu je i přehled jednotlivých dílů fóliovníku: před započetím montáže zkontrolujte, že ve vašem balení žádné součásti nechybí.
Uvedený postup můžete aplikovat při výběru jakéhokoli modelu fóliovníku. Zabere vám nanejvýš pár minut, ale do budoucna si můžete ušetřit spousty starostí s výměnou nebo sháněním dalšího příslušenství.
Fóliovníky vám usnadní pěstování rostlin během celé sezóny. Oproti zahradním skleníkům jsou řádově levnější, a proto ideální pro začátečníky nebo méně náročné pěstitele, kteří chtějí mít na dosah ruky čerstvou zeleninu nebo si zajistit stabilní přísun bylinek z vlastní zahrádky.
Shrňme si tedy nejdůležitější body, na co se před koupi fóliovníku zaměřit.
Pokud se chcete zeptat na další informace související s výběrem fóliovníků, kontaktujte naše specialisty, kteří vám rádi pomohou. Nebo si rovnou vyberte fóliovník, který bude přesně odpovídat vašim potřebám a díky kvalitnímu provedení vám vydrží dlouhá léta.
Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků.
My, GEOMAT s.r.o., oceníme Váš souhlas s použitím souborů cookies, abychom Vám mohli zpříjemnit nakupování na našem webu, usnadnit Vám řadu kroků při nákupu a sami se mohli stále zlepšovat. Kliknutím na tlačítko „Ano, v pořádku“ souhlasíte s uložením cookies do Vašeho prohlížeče, díky kterým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti najdete na stránce „Informace o cookies“.
Žádný dotaz nebyl nalezen. Zeptejte se jako první.