Ukázka povrchového zpevnění svahu v zahradě. Při úpravách terénu byly zajímavým způsobem použity protierozní rohože a sítě. Přečtěte si praktické postřehy majitelky zahrady po skončení první fáze realizace.
Biodegradabilní protierozní rohože a sítě nebo ekotextilie jsou nejen funkční, ale i estetické. Chrání svah před účinkem vodní a větrné eroze a současně zachovávají přírodní ráz zahrady.
S podobnou myšlenkou se pro jejich použití rozhodla také paní Michaela, která při úpravách svahu umně zkombinovala hněd několik typů rohoží a sítí. O jejích postřezích z první fáze realizace se dozvíte podrobněji níže.
Protože mi přírodní materiály jsou velmi sympatické. Myslím si, že do zahrady patří, že je potřeba je využívat a pokud je potřeba do krajiny zasahovat, tak v přírodním duchu, aby následně zahrada opět vypadala co nejvíce přírodně.
Nezvažovala, nic co by nebylo přírodního do zahrady nechci. Ráda bych, aby v zahradě byl hmyz, drobní živočichové, proto i přírodní materiály, místní rostliny, které do krajiny patří a podobně.
Na Facebooku, ve skupině zahradní architektury jsem se zeptala profesionálů, kde nakupují protierozní sítě a rohože. Nikdo nedoporučil nic jiného než vás, tedy se mi potvrdilo to, co jsem si před tím vyhledala na internetu sama a poté jsem objednala.
Náročnost mi nepřijde nijak hrozná. Spíše váha rohoží a sítí při pokládce vzhledem ke sklonu svahu byl někdy drobný problém, aby se na svahu vůbec dalo udržet, ale jinak mi pokládka přijde velmi jednoduchá.
Velmi dobře se pak do již položených protierozních sítí a rohoží sází rostliny, mile mě to překvapilo, rostliny se všechny uchytily, krásně sítě a rohože drží vlhkost, i drobné rostliny – cibuloviny, drobné macešky. Vše tím krásně proroste, již nyní v sítích/rohožích žije spousta drobného hmyzu, to je milé zjištění :)
Hledáte řešení pro zpevnění svahu v zahradě? Obraťte se na nás. Rádi vám poradíme s návrhem i postupem realizace od začátku do konce.