Pařeniště: použití, výhody, nevýhody a postup při jeho výběru.
Pařeniště je zahradnická stavba o čtyřech stěnách a zasklením (opláštěním), která slouží pro předpěstování zeleniny a prodloužení pěstící sezóny. Chrání rostliny před větrem, deštěm a krupobitím a udržuje teplo pro jejich růst.
Zahradní pařeniště mají dlouhou historii. Ještě předtím, než se objevily hliníkové konstrukce a polykarbonát, se vyráběly z kamnů, betonových prefabrikátů nebo ze dřeva. Hlavní výhodou byly menší nároky na prostor, výstavbu i následnou údržbu.
Pařníky tak představovaly praktické a finančně nenáročné řešení, jak si vytvořit vlastní zeleninové záhony, aniž bychom si museli zřizovat nákladnější skleník. Protože ale mají mnohem křehčí konstrukci, je potřeba uvážit, kam pařeniště umístíme. V ideálním případě by se nemělo nacházet pod korunami stromů, jejichž padající větve by mohly pařník nenávratně poškodit.
Pokud umístíte pařeniště na jižní (jihozápadní) straně svahu, zajistíte mu více slunečního záření. Nekrytý svah ale představuje další bezpečnostní riziko: proto je vhodné pařeniště chránít před vichrem plotovou zástěnou nebo (přírodní) zdí. Pokud se rozhodnete umístit pařeniště na stinné místo, počítejte s tím, že ne všem rostlinám takové podmínky vyhovují (bude se zde ale dařit choulostivějším druhům, které by naopak nadměrný sluneční žár mohl ošklivě spálit).
Pojďme si nyní říci, jaké jsou hlavní klady a zápory zahradních pařníků.
Pokud plánujete nákup nového pařeniště, vyplatí se věnovat pozornost technickým parametrům nabízených výrobků. Zaměřete se především na materiál konstrukce, zasklení, nebo příslušenství pro snadnou montáž.
Při výběru pařeniště hraje roli celá řada faktorů – koncová cena je nepochybně jedním z nich, ale nejnižší cena nemusí vždy znamenat nejlepší řešení. Podívejte se na recenze a porovnejte více modelů mezi sebou. Získáte tak mnohem lepší představu o tom, zda se vám výrobek za požadovanou finanční částku vyplatí.