Vážení zákazníci, od úterý 03.12. do čtvrtka 05.12.2024 neexpedujeme objednávky, odpočine si i zákaznický servis. Plně k dispozici budeme zase od pátku 06.12.2024. Děkujeme za pochopení.
Paropropustné fólie (nazývané také kontaktní nebo difúzní fólie) chrání podstřešní prostory a tepelnou izolaci před deštěm, sněhem či větrem. Tím se liší od parotěsných fólií, které zabraňují pronikání vodních par z interiéru domu do konstrukce střechy – na rozdíl od nich paropropustné fólie zamezují prostupu vlhkosti do střešní konstrukce zvenčí. Dále umožňují průchod kondenzátu ze spodních pater do vnějšího prostředí.
Dle množství propuštěné vodní páry rozlišujeme 2 základní typy kontaktních (difúzních) fólií:
Při výběru střešní paropropustné fólie je nutné věnovat pozornost několika důležitým parametrům:
1. Paropropustnost
Schopnost odvádět vodní páru z konstrukce. Udává, kolik gramů vodní páry na m² difúzní folie propustí za určitý čas (zpravidla 24 hodin).
2. Plošná hmotnost (gramáž)
Obecně platí, že paropropustné fólie s vyšší gramáží jsou pevnější a odolnější. Po montáži vydrží déle a díky větší tloušťce bývají odolnější proti mechanickému poškození. Tím snižují případné náklady na opravy střechy.
3. Teplotní rozmezí
Rozmezí teplot, při kterých difúzní fólie nepodléhá deformacím (např. se nesmršťuje). Kvalitní kontaktní fólie běžně odolávají teplotám od -30°C do + 90°C.
4. Odolnost proti UV záření
Tato hodnota udává maximální možnou dobu, po kterou paropropustné fólie dokáže odolávat slunečním paprskům, aniž by došlo ke ztrátě jejich vlastností. U standardních kontaktních fólií výrobce doporučují položit střešní krytinu do 30 dní po montáži střešní fólie (v jiných případech se UV ochrana pohybuje v řádu několika měsíců).
Nevíte, jakou paropropustnou fólii použít při výstavbě či rekonstrukci střechy? Kontaktujte nás na e-mailu info@geomall.cz. Rádi vám poradíme.