Rozchodníkové koberce jsou optimální jako finální vrstva v souvrství extenzivních zelených střech. V souvrství zelených střech chrání střešní plášť, čímž prodlužují jeho životnost. Při správné instalaci omezují venkovní hlučnost a prašnost.
Rostliny jsou adaptovány na stálé slunce i poklesy teplot pod bod mrazu a po zakořenění v substrátu nevyžadují speciální údržbu.
Rozchodníky (rod Sedum) patří mezi suchomilnou vegetaci s minimálními nároky na závlahu. Řadí se do kategorie medonosných rostlin, které vyhledávají různé druhy užitečného hmyzu (včely, čmeláci).
Druhovost: dodávaná směs je složena z min. 6 druhů rozchodníků:
Rozchodníkové koberce jsou pěstovány ve školce minimálně rok pod závlahou a podle potřeby hnojeny. Nosnou vrstvu koberce s rozchodníky tvoří kokosová rohož se síťkou, kterou rostliny po pokládce prokoření – tím dochází k zpevnění a stabilizaci jejich kořenového systému.
Dodávky rozchodníkových koberců probíhají zpravidla od jara do podzimu (orientačně od počátku dubna do poloviny října). Záleží na klimatických podmínkách: pokud jsou denní, příp. noční teploty příliš nízké, hrozí, že rozchodníky v chladném počasí uhynou.
Proto se může termín prvních expedic každoročně lišit. Během zimních měsíců dodávky rozchodníkových koberců neprobíhají (rostliny odpočívají na pěstebních plochách).
Rozchodníkové koberce jsou vhodné pro střechy se sklonem do 5°. Výhodou je snadná pokládka koberců – stačí je rozvinout na požadovanou plochu a ihned dosáhnete zeleného efektu.
Rozchodníkové koberce položte nejpozději do 24 hodin od doby dodání. Bezprostředně po pokládce je potřeba prolít rohože do plného nasycení. Za běžných podmínek rohože prokoření do substrátu během 3–4 týdnů. Po tuto dobu (s ohledem na počasí) rostliny kontrolujte a provádějte pravidelnou zálivku.
Údržba rozchodníkových koberců
Po zakořenění rostlin koberce potřebují jen minimální péči. Jedná se o hospodárné rostliny, které v běžných podmínkách téměř nepotřebují závlahu – nadbytečnou srážkovou vodu zadržují ve stoncích a listech a posléze ji využívají v období sucha.
Upozornění: Pohybují-li se teploty dlouhodobě okolo 30° nad nulou nebo pokládáte koberce na střeše, která je vystavena velké míře slunečního záření, kontrolujte, příp. zavlažujte vegetaci častěji.
Během zimního období jsou vyžaduje vegetace jen minimální údržbu. Extenzivní zelené střechy je vhodné servisovat 2× ročně (na jaře a na podzim).
Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků.
Dobrý den, máte někde obrázky druhů koberců?
Dobrý den rozchodníkový koberec je jen jeden typ, který je mixem 6–8 druhů rozchodníků. Fotky z realizace, kde můžete koberec vidět, najdete např. v článku o realizaci zelené střechy. S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den, chci se zeptat jestli lze objednat předpěstovaný rozchodníkový koberec teď s dodávkou duben/květen. děkuji
Dobrý den, v zimě se nedodává, odpočívá na pěstebních plochách. Začátek dodávek záleží na počasí, předpoklad je od března. S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den, na zahradě mám altán 2x4 m se střechou z vlnitého plechu o sklonu cca 10 %. Rád bych střechu osadil rostlinami. Proto jsem se chtěl zeptat, jaké z Vašich produktů byste mi prosím případně poradili použít.
Myslíte, že by mohlo stačit na střechu položit kokosovou mulčovací rohož Geomat K-P a na tu dát rovnou koberec z rozchodníků? Děkuji mnohokrát.
Dobrý den, zamýšlenou variantu řešení bych Vám nedoporučoval. Nebude fungovat a výsledek Vás zklame:
1. zvládne střešní konstrukce zatížení skladby zelené střechy? Naše skladba váží od 45 do 90 kg/m2 v suchém až mokrém stavu.
2. skladba zelené střechy se pokládá na rovnou plochu, ne na vlnitý plech.
3. samotný koberec položený na čemkoliv nevydrží a zajde. Potřebuje alespoň 4 cm střešní substrát pro extenzivní zelené střechy.
Naše minimalistická skladba vypadá takto:
Sklon 10 % (cca 6°) není pro naši skladbu zelené střechy úplně problém (doporučujeme do 5°). S pozdravem Martin Rameš