Pro jaké účely se používají zakrývací plachty a co zohlednit při jejich výběru?
Krycí plachta se používá na zahradách i ve stavebnictví. Slouží k zakrytí materiálu, který je potřeba ochránit před poškozením a nepříznivým počasím. Plachty odolávají sněhu, mrazu, větru a slunečnímu záření.
Chystali jste se o víkendu stavět, ale počasí vám nepřeje? Pod krycí plachtou můžete ukrýt stavební materiál, náčiní nebo zahradní techniku. Plachty jsou nepromokavé, mrazuvzdorné a nepodléhají UV záření. Proto představují rychlé a zároveň velmi levné řešení.
Zakrývací plachty se dálě běžně využívají
Zakrývací plachty se vyrábí z odolného polyetylenu, který je odolný vůči vnějším vlivům a nepodléhá výkyvům počasí. Životnost prodlužují zesílené okraje plachty. Po jejich obvodu se nachází hliníková očka, která umožňují pohodlné upevnění nebo přichycení plachty na plot.
Zahradní plachty se vyrábějí v různých variantách. Abyste si vybrali správně, věnujte pozornost těmto parametrům:
Plachty se vyrábějí v ůrzných délkách a šířkách, proto se vyplatí mít alespoň přibližnou představu o ploše, kterou potřebujete pokrýt. Zejména pokud sháníte plachty pro zakrytí bazénu, je potřeba vzít v potaz jeho celkové rozměry i možnosti upevnění.
Neméně důležitým parametrem je plošná hmotnost. Plachty s gramáží 90 g jsou vhodné pro zakrytí zahradního náčiní nebo nábytku. Jsou skladné, lehké a snadno se s nimi manipuluje. Plachty s nižší gramáží jsou vhodné pro krátkodobější použití, během kterých nebudou vystaveny náročným podmínkám.
Krycí plachty s gramáží 200 g (a výše) jsou naopak ideální do venkovního prostředí. Užívají se pro zákryt materiálů (písek, štěrk, dřevo), přívěsného vozíku nebo motorového vozidla. Jsou určeny k celoročnímu použití.
Výběr vhodné barvy je spíše estetickou než funkční záležitostí. Zelená barva umožňuje lepší splynutí s okolní vegetací a používá se například v lesnictví, během vojenských cvičení apod. Naopak pro zákryt bazénu se nejčastěji používají zakrývací plachty v modré barvě.