Poslední letošní expedice proběhnou u sortimentu Egibi 19.12., Gutta 16.12., Lanit Plast 17.12., 50NRTH 19.12. a GEOMAT 19.12.2024
Od nového roku fungujeme opět v plném rozsahu od 2.1. (Gutta od 7.1.). Děkujeme za přízeň a přejeme klidné svátky.
Jutová síť se nejčastěji využívá pro mírné svahy do 30° na zahradách a v parcích, k zajištění svahů hrází, silničních a železničních násypů. Dále slouží jako ochrana břehové zóny vodních nádrží, pro revitalizační činnost v krajině vč. rekultivace skládek a svahů po důlní a lomové činnosti. Pro svahy nad 30° jsou vhodnější kokosové sítě.
Jutová textilie má podobu tkané sítě s otevřenou strukturou. Tvoří ji jutová vlákna spředená do příze o tloušťce kolem 3 mm. Plošná hmotnost (gramáž) jutové geotextilie je 500 g/m².
Upozornění: Jde o produkt s vysokým podílem ruční práce vyráběný v několika různých místech tkaním z přírodní suroviny proměnlivých vlastností a při proměnlivé vlhkosti. Proto nemusí mít jednotlivá balení stejného produktu vždy stejné parametry – s tolerancí až ±10% je nutno počítat u plošné hmotnosti, velikosti ok, tloušťce vláken, velikosti balení a dále u barvy produktu.
I když balení jutových sítí vypadají po dodání na pohled odlišně, na jejich funkci jako takovou tolerance parametrů nemají vliv. Případná rozdílná barva se pod vlivem slunečního záření a povětrnostních vlivů po několika měsících sjednotí.
Pokud na okrajích sítě najdete modné skvrny, jedná se o značky z přírodního inkoustu, kterým se při výrobě označují délky. Na funkci a estetický dojem nemají tyto značky vliv. Po rozložení na svah časem vyblednou.
Varianta označena jako II. jakost je pouze ušpiněna na okrajích rolí při přepravě z výroby. Kvalita a funkčnost výrobku jako taková zůstává zachována.
Jutová geotextilie je vhodná na terén do sklonu 30°. Aplikuje se na upravený svah (zeminu). Slouží jako dočasná ochrana proti erozi. Zabraňuje splavování osiva a jemnějších částí zeminy. Využívá se na strmých svazích náspů a železnic nebo zazelenění násypů opěrných zdí.
Protierozní síť nachází využití na svažitém terénu v zahradách nebo při výstavbě zahradního jezírka, kde napomáhá uchycení vysazených rostlin v půdě.
Jutová síť je vyrobena výhradně z přírodního materiálu, který neznečišťuje životní prostředí. Průměrná životnost jutové geotextilie je 12–24 měsíců od doby instalace v terénu. Jutová síť se instaluje ve směru spádu svahu. Po rozpadu plní funkci hnojiva – podporuje růst vegetace, a to až po dobu 5 let.
Jestliže hledáte trvanlivější řešení na strmější svahy, použijte kokosovou síť, která má oproti jutě delší životnost (3–5 let), varianty s větší plošnou hmotností.
Jutové sítě je možné kombinovat s netkanou textilií nebo ekotextilií vyrobenou z biomasy a tím zabránit růstu plevele na zahradních svazích posázených keři nebo trvalkami. K ukotvení protierozní sítě na svazích doporučujeme použít kotvící ocelové skoby Geopin Steel.
Upozornění: Jutové sítě skladujte na suchém místě. Výrobek prodáváme pouze po celých baleních.
Obecné vlastnosti | |
---|---|
Plošná hmotnost [g/m²] | 500 |
Materiál | Juta |
Typ balení | Role |
Předpokládaná životnost [měsíc] | 24 |
Dodavatel | GEOMAT |
Rozměry | |
Délka [m] | 17,15; 68,58 |
Šířka [m] | 1,22 |
Plocha [m²] | 20,92; 83,67 |
Tolerance | |
Tolerance (délka) [%] | 10 |
Tolerance (šířka) [%] | 10 |
Tolerance (plošná hmotnost) [%] | 10 |
Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků.
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně jutove sítě ve svahu . Vedle schodiště máme Menší záhonek, a pořad se z nej sesouva půda, je tam asi tak 15
Cm zeminy . Chtěla bych aby to byl zahon, který se nemusí pořad udržovat a aby tam nerostl plevel čím by zabránila netkana textilie ale zase vůči sesuvu půdy by pomohla juta . Co poradite?? Chtěla bych aby to byl záhon ke kterému nebudu muset 2x za měsíc a vytrhávat plevel ...., děkuji za odpověď Lucie
Dobrý den, píšete, že se jedná o záhon. Tzn., že na něm něco roste? Trvalky? Tráva?
Posílám standardní varianty řešení. Na upravený svah (lehce zhutněný) provedete výsadbu případné větší zeleně (keře, stromky apod.), menší zeleň (půdopokryvné rostliny) lze vysadit až po instalování protierozní ochrany. A dále buď:
a) položíte netkanou textilii Agrotex N 50 a na ní kokosovou síť Geomanet K700 - ve vašem případě nejvhodnější řešení.
b) nebo rozložitelnou ekotextilii Agrotex EKO+. Ta na svahu vydrží do doby než se následně zasázené půdopokryvné rostliny rozrostou (to platí pro všechny varianty)
c) nebo mulčovací rohož "vše v jednom" Geomat K-PF.
Ve všech případech budete muset výrobky na svahu kotvit např. 30 cm dlouhými ocelovými skobami Geopin Steel. Počítejte se 2 až 4 ks/m2 plochy svahu. Počty skob a způsob kotvení najdete zde. S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den, měl bych prosím dotaz na uváděné životnosti rohoží. Stavíme RD, Za RD máme svah max 27°, délka 4 m, je to tedy spíš taková mez. Chtěli bychom na ni použít rohož. Další svah bude poté před domem. Svah za domem bychom realizovali ještě letos, ke svahu před domem se nejspíše dostaneme až na jaře. Je prosím uváděná životnost brána od instalace nebo se rohož nějakým způsobem rozkládá i pokud by byla přes zimu uskladněna v orig. balení např. v zahradním domku?
Další dotaz, pro uvedený sklon bude prosím juta dostačující nebo je potřeba kokosová rohož? Samozřejmě počítáme s výsadbou zeleně vhodné pro svahy (půdopokryvné rostliny, keře). Předem Vám děkuji za informace
Dobrý den, uváděná životnost je od doby instalace na svah. Pokud je výrobek uskladněn na suchém místě, vydrží roky. Jestli juta nebo kokos je na Vás. Kokos vydrží cca 2x déle. S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den, začínáme vysazovat zahradu. Jsme ale o úroveň vyšší než soused, který si postavil opěrný zeď, ale přesto máme v zahradě svah kam chceme zasadit živý plot tuje. Jde o to, že se bojíme, aby se nám při větším dešti nehroutila zemina a tekla sousedovi po plotě. Co byste nam doporučili, prosím aby se svah nesesouval, a aby byla plocha zatravněná. Není problém poslat Vám fotodokumentaci.
Dobrý den,
posílám varianty řešení pro nezatravněný svah. Na upravený svah (lehce zhutněný) provedete výsadbu případné větší zeleně (keře, stromky apod.), menší zeleň (půdopokryvné rostliny) lze vysadit až po instalování protierozní ochrany.
A dále buď: položíte netkanou textilii Agrotex N 50 a na ní kokosovou síť Geomanet K700, nebo rozložitelnou ekotextilii Agrotex EKO+, ta na svahu vydrží do doby než se následně zasázené půdopokryvné rostliny rozrostou (to platí pro všechny varianty) nebo mulčovací rohož "vše v jednom" Geomat K-PF.
Pokud chcete zatravněný svah, volte variantu bez mulčovací textilie a nebo variantu s produktem Geomat K-P (bez fólie)
V případě dotazů mne kontaktujte.
S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den, ráda bych se informovala, zda na svah se sklonem cca 45 stupňů o délce 8 metrů a šířce 4 metry je vhodná rohož Geomat K-PF? Svah bude osázen pokryvnými rostlinami a pokryt mulčovací kůrou.
Dále mne zajímá, zda je možná nejprve výsadba rostlin a případné položení kamenů a teprve pak položení rohože.
Děkuji za radu!
S pozdravem Jana Chmelařová
Dobrý den,
ano, uvedená rohož vhodná je. Pro kotvení použijte ocelové skoby 30 cm dlouhé v počtu 4 ks/m2. Mulčovací kůra není nutná, ale pokud ji chcete, můžete ji také použít. Jen počítejte s tím, že se na takto strmém svahu při přívalových deštích neudrží a bude splavována. Obecně - pokud vysazujete rostliny s malými baly, je lepší nejprve rohož položit a pak prořezat otvory a provést výsadbu.
S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat, jaký materiál byste mi doporučil na zpevnění svahu v zahradě. Vysvětlím. Nedávno jsme u chalupy zarovnávali terén kvůli plánované výstavbě hřiště pro naše děti. Zarovnáním vznikl výrazný skok vysoký 1-1,5 metru se sklonem cca 60 stupňů. Nahoře zůstal živý plot a dřevěný plot od souseda. Mám trochu obavu, že se to bude zesouvat a samotná tráva na zpevnění nepostačí. Beton jako materiál bych kvůli bezpečnosti dětí nechtěl. Jaký materiál/rohož/síť doporučujete? Za radu předem děkuji a přeji hezký den.
Dobrý den,
ten sklon je pro samotnou protierozní ochranu už na hraně použitelnosti, ale svah není tak vysoký, takže pokud chcete mít svah zatravněný:
a) položíte na něj trvalou protierozní georohož Trinter, kterou zasypete humózní zeminou promíchanou s travním osivem a pak lehce zhutníte (např. lopatou)
b) na upravený svah (opět již lehce zhutněný) provedete výsev trávy a pak na něj položíte dočasnou kokosovou síť Geomanet K700 a nebo ještě lépe kokosovou rohož Geomat K-P. Tráva přes oba výrobky proroste.Je nutné na takovém sklonu trávu během růstu zavlažovat, samotný déšť nebude při srážkách, které jsou poslední roky stačit.
Pokud uvažujete o tom, že na svah vysadíte půdopokryvné rostliny a keře (např. skalník):
c) na upravený svah (opět již lehce zhutněný) provedete výsadbu zeleně a pak na něj položíte netkanou textilii Agrotex N 50 a na ní opět Geomanet K700
d) nebo rozložitelnou ekotextilii Agrotex EKO+. Ta na svahu vydrží do doby než se půdopokryvné rostliny rozrostou
e) na upravený svah (opět již lehce zhutněný) provedete výsadbu zeleně a pak na něj položíte mulčovací rohož "vše v jednom" Geomat K-PF.
Ve všech případech budete muset výrobky na svahu kotvit např. 30 cm dlouhými ocelovými skobami Geopin Steel. Počítejte se 2 ks/m2 plochy svahu.
Výrobky kromě georohože Trinter nezasypávame zeminou.
S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den,
viděl jsem před pár dny kokosovou, resp. jutovou (nevím) síť vertikálně na stěně a po ní se plazily rostliny. Vypadalo to velmi pěkně. Mám ale problém, že náš plot je betonový - nevypadá hezky a nic po něm neche lozit (psí víno, břečťan). Myslíte si, že je to řešení? Instalovat síť na betonový plot? Snad by to lépe vypadalo a hádám i pomohlo popínavcům.
Děkuji
Dobrý den, pomohlo by to a vypadá to i pěkně. Ale jak juta, tak kokos mají dočasnou životnost a než popínavé rostliny porostou celý plot, začnou se sítě trhat a nebo již rostliny neudrží. Spíše bych jako oporu volil trvanlivý materiál. Např. plastové nebo ocelové sítě nebo pletiva.
S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den,
prosím o radu zda jsem si vybral ten pravý materiál pro zpevnění svahů. Mám svah základna 5m převýšení 2,5m a jestli dobře počítám tak je to cca 26,5° sklon. Zemina je navezená před 8 lety, nyní bych rád navezl cca 10 cm zeminy a osázel travinou a keři atd. Mám použít jutovou geotextilii a na to zeminy nebo zeminu a na to geotextilii, mohu použít na to ještě protiplevelnou geotextilii a na přichycení mohu použít ocelovou kotvící skobu Geopin Steel U, rád bych použil Ocelová kotvící skoba Geopin Steel J 20 cm (100 ks v balení), ale ty nejsou skladem, budou v brzké době k dostání?
Děkuji za informace. S pozdravem Beran Zbyněk
Dobrý den pane Berane,
jutové a kokosové geotextilie/sítě se pokládají na upravený svah - tedy na zeminu. Jutové mají životnost cca 2 roky, kokosové vydrží mnohem déle (až 5 let). Mezi zeminu a geotextilie se může vložit mulčovací textilie černé nebo hnědé barvy, která brání růstu plevelům. Ocelové kolíky použijte 2 na m2 plochy svahu. Typ "U" máme na skladě, "J" naskladníme do cca 10 prac. dní.
S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den, děkujeme za kladné hodnocení. Jsme rádi, že jutová síť na svahu splnila zamýšlený účel. Mějte hezký den. Za GEOmall, Petr.