Co jsou to geobuňky a jaké mají využití?
Geobuňky jsou trojrozměrné, propustné struktury, které se využívají pro zpevňování měkkého podloží při výstavbě vozovek nebo jako protierozní ochrana na náspech a dne či po stranách bočních řečišť. Vyrábí se z vysokohustnotního polyetylenu (HDPE). Vynikají příznivou cenou a jednoduchou instalací.
Geobuňky se používají pro stabilizaci měkkého podloží. Vyplňují se různným typem výplně, např. kamenivem (pro stabilizaci podloží je možné v optimálních podmínkách využít i jiný typ výplňového materiálu – zemina, beton…).
Za pomocí geobuněk je možné vytvářet také opěrné konstrukce na strmých svazích. Po instalaci v terénu fungují jako výztužný prvek. Jsou-li vyplněny kamenivem, plné také drenážní funkci (v běžných situacích je ovšem namísto kameniva použitá výplň z materiálů dostupných na staveništi).
Lehká konstrukce geobuňěk slouží také jako protierozní prvek v náročných podmínkách. Struktura geobuněk zabraňuje pohybu výplňového materiálu a Pokud jsou geobuňky instalovány na dně vodních toků, chrání svah před vodní erozí.
Geobuňky mají tvar podobný včelího plástu. Tvoří je proužky pásků, které jsou k sobě svařené tak, aby vytvářely pevnou a odolnou strukturu.
Byly vyvinuty v 70. letech min. století pro budování silniční infrastruktury a nouzových přistávacích ploch na neúnosném podloží. Geobuňky se vyrábí z trvanlivého polyetylenu (HDPE), který je odolný vůči chemickým vlivůma mechanickému poškození.
Geobuňkové systémy jsou skladné a lehce manipulovatelné. Díky jednoduché instalaci a přiznivé ceně nabízí spolehlivé a ekonomicky výhodné řešení.