Co je to zahradní foliovník? Jaké jsou jeho přednosti a možnosti použití?
Foliovník je užitečným pomocníkem při pěstování rostlin. Tvoří ho konstrukce potažená plachtou (fólií). Pokud nemáte pro záhony mnoho místa nebo zatím nechcete investovat do skleníku, představují fóliovníky jednoduché a praktické řešení, jak pěstovat vlastní bylinky a zeleninu na omezeném prostoru.
Foliovníky mají nejčastěji tvar protáhlého tunelu, na kterém je připevněna polyetylenová fólie, nebo plachta. Na trhu jsou k dostání foliovníky, jejichž velikost dosahuje rozměrů prostorných zahradních skleníků, i menší skladnější foliovníky, které můžete postavit na balkoně.
Foliovník umožňuje jednoduchý výsev rostlin, které chrání před výkyvy počasí, jako jsou mrazíky, nadměrné slunečné záření nebo krupobití. Napomáhá akumulaci tepla zamezuje nadměrnému srážení vlhkosti, čímž brání rozšiřování plísní. Velkou výhodou je mobilita foliovníku: můžete ho kdykoli přemístit na vhodnější místo nebo jej na konci sezóny uskladnit.
Oproti rozměrnějšímu skleníku bývá klasický foliovník řádově levnější. Proto je finančně dostupný i pro začínající pěstitele, kteří si zatím nejsou jistí, zda je pěstování rostlin bude bavit, a tudíž zpočátku nechtějí do vybavení investovat větší částky.
Na rozdíl od opláštění skleníků mají plachty, resp. fólie na foliovníky nižší životnost a nejsou tak odolné proti silnému větru. Po pár sezónách je většinou potřeba plachtu foliovníku vyměnit za novou. Při výběru foliovníku je třeba mít na paměti, že tloušťka a materiál folie ovlivňuje celkovou životnost výrobku.